Darmowa wysyłka już od 69 zł!
Darmowa wysyłka już od 79 zł!

Swędzenie skóry – świąd i jego przyczyny

Ciągłe drapanie się, towarzyszący dyskomfort i podrażniona skóra, to tylko niektóre z objawów świądu. Czasem towarzyszą mu widoczne zmiany na skórze, bywa też, że pojawia się z zaskoczenia. W takiej sytuacji zazwyczaj szukamy szybkiej ulgi, którą przynosi nam zaspokojenie potrzeby drapania. Jednak zamiast sięgać po chwilowe ukojenie, warto znaleźć przyczynę świądu i poznać kilka metod na jego złagodzenie do czasu konsultacji u dermatologa w celu odpowiedniego zdiagnozowania choroby.

Przyczyny świądu i jego objawy

Świąd i jego przyczyny

„Dlaczego mam świąd skóry?” –  Dr Marek Skoczylas, doświadczony dermatolog, podkreśla, że świąd skóry może być efektem niewłaściwej pielęgnacji lub towarzyszyć różnym schorzeniom dermatologicznym oraz ogólnoustrojowym. Dlatego też kluczowym krokiem w walce z nim jest zrozumienie jego przyczyny. Bez odpowiedniej diagnozy trudno będzie skutecznie sobie z nim poradzić. Zacznijmy jednak od początku…

Świąd skóry, jak wygląda

Jego podstawowym objawem jest swędząca skóra. Nie musi towarzyszyć jej wysypka. To właśnie drapanie może pogłębiać problem i doprowadzać do uszkodzenia skóry. Pamiętaj, że nie każde swędzenie może być świądem. Ważne jest odpowiednie rozpoznanie i obserwacja swojego ciała, tego co jedliśmy i gdzie przebywaliśmy.

Świąd może mieć różnorodne podłoże. Jak podkreśla Dr Skoczylas, może wynikać z przesuszenia skóry, działania bodźców mechanicznych, termicznych czy chemicznych. Czasem towarzyszy mu również wzmożone pobudzenie układu nerwowego lub ma podłoże psychosomatyczne.

Może dotyczyć fragmentów skóry lub całego ciała. Odpowiednia lokalizacja świądu często wskazuje na konkretne schorzenia, np.:

  • infekcje bakteryjne, wirusowe (np. opryszczka) czy grzybicze (łupież, grzybica),
  • łuszczycę,
  • pokrzywkę,
  • nadmierną suchość skóry,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • alergie pokarmowe, na leki, chemię gospodarczą,
  • świerzb.

Świąd całego ciała jest często konsekwencją chorób ogólnoustrojowych, dlatego należy udać się do lekarza w celu odpowiedniej diagnostyki. Przed wizytą u lekarza zastanów się czy wprowadziłaś do swojej diety nowy składnik, przepisano Ci nowy lek, czy też zmieniłaś pielęgnację.

Odpowiednia pielęgnacja, a świąd skóry

Kosmetyki odgrywają kluczową rolę w pielęgnacji skóry, ale czasami mogą być także przyczyną świądu i dyskomfortu. Wybierając produkty do pielęgnacji, warto zwracać uwagę nie tylko na ich efekty, ale także na składniki, które mogą podrażniać skórę.

  • Substancje Drażniące: sztuczne barwniki i zapachy mogą dodawać kosmetykom atrakcyjnego wyglądu i zapachu, ale dla osób ze skórą wrażliwą mogą być źródłem podrażnień. Dlatego warto wybierać produkty o delikatnej formule, wolne od agresywnych substancji chemicznych.
  • Alkohol: obecny w niektórych kosmetykach, zwłaszcza w tonikach, może wysuszać skórę i prowadzić do jej podrażnień.
  • Olejki Eteryczne: choć olejki eteryczne mogą mieć korzystny wpływ na skórę i zmysły, niektóre z nich mogą być drażniące dla osób o wrażliwej skórze. Warto sprawdzać skład kosmetyków i unikać tych zawierających olejki eteryczne, które mogą wywołać reakcję alergiczną.
  • Konserwanty: używane w kosmetykach mogą wywoływać reakcje alergiczne u osób o wrażliwej skórze. Dlatego warto szukać produktów o minimalnej ilości konserwantów lub poszukiwać alternatywnych metod konserwacji, takich jak ekstrakty roślinne czy witaminy.

O tym jak czytać składy kosmetyków pisaliśmy na naszym blogu „JAK CZYTAĆ SKŁAD KOSMETYKÓW”?

Co na świąd skóry? – kosmetyki na swędzącą skórę

Wybieraj produkty hipoalergiczne i o prostym składzie. Dla osób z wrażliwą skórą odpowiednie będą kosmetyki przebadane dermatologicznie i te, które nie zawierają potencjalnie drażniących składników. Takie produkty zapewniają skuteczną pielęgnację, minimalizując ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.

Dr Marek Skoczylas poleca również naturalne, domowe metody m.in.:

  • „kąpiele w płatkach owsianych,
  • kąpiele z sodą oczyszczoną,
  • zimne okłady,
  • nawilżanie skóry emolientami,
  • okłady z aloesu, rozcieńczonego octu jabłkowego, nagietka czy lawendy”.

Podsumowanie

Świąd skóry może być spowodowany nie tylko schorzeniami czy złymi nawykami pielęgnacyjnymi, ale także stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków. Dlatego warto dokładnie czytać składy kosmetyków i wybierać produkty odpowiednie dla swojego typu skóry. Dbaj o swoją skórę, stosując kosmetyki o delikatnej formule i naturalnych składnikach, a unikniesz nieprzyjemnego uczucia świądu i podrażnień.

Podobne wpisy
0
Aloes w pielęgnacji: Dlaczego jest tak lubiany? Musisz go poznać!Kosmetyki na wyjazd - co ze sobą zabrać?