Darmowa wysyłka już od 79 zł!
Darmowa wysyłka już od 79 zł!
Jeśli zdecydujesz się na zakupy do godziny 16.00 - wyślemy Twoją paczkę jeszcze dziś (w dni robocze)
Jeśli zdecydujesz się na zakupy do godziny 16.00 - wyślemy Twoją paczkę jeszcze dziś (w dni robocze)
Bezpłatne porady kosmetolożki
Bezpłatne porady kosmetolożki

Jak czytać skład kosmetyków?

W ostatnich latach świadomość konsumentów w zakresie składów różnych produktów znacząco wzrosła. Dotyczy to nie tylko artykułów spożywczych, ale również kosmetyków. Ponieważ coraz większą popularnością cieszą się preparaty naturalne, wiele osób uczy się analizować składy produktów, aby zweryfikować deklaracje producentów zawarte na opakowaniu. Zatem, jak czytać skład kosmetyków i czy jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać?

Co warto wiedzieć o czytaniu składów kosmetyków?

Zanim zaczniesz uczyć się, jak czytać skład kosmetyków, musisz poznać główną zasadę tworzenia takich informacji przez producentów. Listę składników INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) zgodnie z zasadami międzynarodowego nazewnictwa składników kosmetyków sporządza się w kolejności od najwyższego do najniższego stężenia.

Skład czytamy natomiast od lewej do prawej, a to oznacza, że pierwsze w kolejności powinny znaleźć się te substancje, których w kosmetyku jest najwięcej. Wyjątkiem od tej reguły są składniki, których w recepturze jest mniej niż 1% – te mogą trafić na dowolne miejsce na liście. Bardzo ważną wskazówką, która podpowiada, czy mamy do czynienia z dobrym produktem, jest też sama długość składu: im on krótszy, tym lepiej.

Sprawdź skład kosmetyków – podstawowe informacje o składnikach

Kosmetyk o dobrym składzie zawiera duże ilości substancji aktywnych, a niewielkie takich dodatków jak konserwanty, kompozycje zapachowe czy silikony. Również od tej zasady jest jeden wyjątek – niektóre substancje aktywne działają bardzo skutecznie nawet w niewielkim stężeniu, dlatego ich minimalna zawartość nie świadczy o niskiej jakości preparatu (np. retinol).

Aby móc czytać składy kosmetyków, trzeba poznać nazwy składników najczęściej stosowanych (w języku angielskim lub po łacinie). Niektóre z nich są bardzo łatwe do rozszyfrowania, inne mogą niepotrzebnie odstraszać swoim brzmieniem. Przykładowo, takie nazwy jak aqua czy niacinamide, rozumiemy intuicyjnie. Natomiast niektóre witaminy ze względu na różne nazewnictwo mogą kojarzyć się ze składnikami szkodliwymi, jak chociażby Ascorbic Acid, czyli witamina C.

Z drugiej jednak strony istnieją też takie nazwy, które z pozoru wydają się być dobrym składnikiem naturalnym, a w rzeczywistości stanowią substancję o działaniu co najmniej kontrowersyjnym, na przykład Mineral Jelly, czyli wazelina, pochodna ropy naftowej. Jak czytać skład kosmetyków? Oto lista nazw, których warto nauczyć się na pamięć:

Składniki o korzystnym działaniu:

  • retinol – witamina A,
  • lactic acid – kwas mlekowy,
  • glycolic acid – kwas glikolowy,
  • panthenol – pantenol,
  • mandelic acid – kwas migdałowy,
  • urea – mocznik,
  • hyaluronate acid – kwas hialuronowy.