Aloes w pielęgnacji: Dlaczego jest tak lubiany? Musisz go poznać!
Ta roślina znana jest nie od dziś. Używały go nasze mamy i babcie. Niektórzy z nas mogą pamiętać pojemniczki z kremem na bazie aloesu, stojące gdzieś na półkach w łazience lub doniczki z jego roślinami hodowanymi w drugim końcu pokoju. Od lat fascynuje swoimi niezwykłymi właściwościami pielęgnacyjnymi. Jego zastosowanie w kosmetykach zdobywa coraz większą popularność, co nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę bogactwo składników odżywczych, które oferuje. My również nie mogliśmy przejść obok niego obojętnie.
Aloes – czym jest i skąd pochodzi?
Aloes to roślina sukulentna. Możesz znać ją pod nazwą „Aloe vera”. Występuje głównie w obszarach o subtropikalnym klimacie. Pochodzi z Półwyspu Arabskiego i Afryki, a teraz znany i uprawiany jest już na całym świecie. To musi coś znaczyć! Od lat jest wykorzystywany w medycynie naturalnej oraz kosmetyce ze względu na swoje liczne właściwości lecznicze i pielęgnacyjne.
Dlaczego tak ważne jest wyjaśnienie, czym jest aloes? Jego opis i charakterystyka od razu nasuwają nam na myśl jego szeroki wachlarz właściwości. Jako sukulent ma zdolność gromadzenia wody w liściach, co pozwala mu przetrwać w trudnych warunkach środowiskowych. Miąższ tej rośliny tworzy aż w 96% woda. Bogaty jest w różnorodne składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, enzymy i aminokwasy, które przynoszą liczne korzyści dla zdrowia i urody.
Aloes – co zawiera?
Znajdziesz w nim m.in.:
- bogactwo witamin: B1, B2, B3, B6, C, E, A,
minerały m.in.: wapń, magnez, potas, żelazo, miedź, cynk, - enzymy wspomagające rozkładanie tłuszczów i cukrów, polisacharydy, aminokwasy i
nienasycone kwasy tłuszczowe, - w soku z liści znajduje się naturalny kwas salicylowy, który ma właściwości przeciwbólowe, wykazuje również działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne.
Jak aloes działa na cerę?
To interesuje nas najbardziej! Jakie ma właściwości i jakie zastosowanie ma w kosmetykach pielęgnacyjnych. Aloes słynie z wielu korzyści dla skóry, głównie dzięki zawartości witamin, minerałów, enzymów oraz aminokwasów.
- działa przeciwzapalnie, nawilżająco, kojąco i sprzyja gojeniu ran i stanów zapalnych,
jego skład sprawia, że jest bardzo uniwersalny. Może być stosowany do każdego rodzaju cery. Szczególnie polecany jest osobom z suchą, wrażliwą, a nawet alergiczną i odwodnioną skórą twarzy i ciała, - jego podstawowa wersja w postaci żelu polecana jest również po licznych zabiegach w gabinetach kosmetycznych np. po depilacji laserowej czy w przypadku, gdy powinniśmy nawilżyć ciało produktem, który nie może być tłusty – po opalaniu natryskowym i po użyciu balsamów brązujących, aby utrwalić i przedłużyć sztuczną opaleniznę,
- wykazuje właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne – aloes wycisza wypryski i podrażnienia, dlatego polecany jest osobom z cera trądzikową.
Jak aloes wpływa na włosy?
Co ciekawe, może być stosowany również na włosy i skórę głowy, jako serum na końcówki, maskę nawilżającą w olejowaniu włosów, czy wcierkę. Warto go stosować w przypadku problemów z przetłuszczaniem, jak i przesuszeniem skóry głowy.
W jakiej formie go stosować? – Aloes w kosmetykach
Wiele marek kosmetycznych docenia właściwości aloesu i wykorzystuje go w swoich produktach. Jednym z najbardziej uniwersalnych i popularnych produktów jest żel z 99% aloesu. W tej formie możesz wykorzystywać go dowolnie, zarówno jako krem, serum czy maskę do włosów.
Na rynku kosmetycznym znajdziesz marki, których produkty opierają się na tym fenomenalnym składniku. Jedną z takich marek jest „Aloesove” od Sylveco, która specjalizuje się w tworzeniu kosmetyków opartych właśnie na aloesie. Produkty tej marki, takie jak kremy nawilżające, żele, szampony, są wzbogacone o ekstrakt z aloesu, co sprawia, że są one nie tylko skuteczne, ale także delikatne dla skóry. Dzięki procesowi liofilizacji ekstraktu, kosmetyki ALOESOVE posiadają w swoim składzie minimum 20% czystego organicznego soku z aloesu. Wśród ich kosmetyków znajdziesz m.in. mocno odżywczy krem na noc, który dodatkowo zawiera oleje roślinne o cennych właściwościach regenerujących i przeciwstarzeniowych (z wiesiołka, jojoba i z pestek winogron), czy też masło Shea, koenzym Q10, które w połączeniu z alantoiną odżywiają i wspomagają odnowę komórkową.
Podsumowanie
Aloes to bez wątpienia jeden z najbardziej wszechstronnych składników kosmetycznych, który warto poznać i wprowadzić do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Jego właściwości nawilżające, kojące i lecznicze sprawiają, że jest to doskonały wybór dla wszystkich, którzy pragną o piękno swojej skóry w sposób naturalny i skuteczny. Jest szeroko dostępny, dlatego nie dziwi nas rosnące zainteresowanie kosmetykami zawierającymi go w swoim składzie.