Kosmetyki Zero waste
W dzisiejszych czasach ochrona środowiska naturalnego jest zadaniem priorytetowym zarówno dla producentów, jak też konsumentów. Polega to na racjonalnym zarządzaniu procesami produkcyjnymi, ograniczaniu zużycia nieodnawialnych zasobów przyrody oraz minimalizowaniu ilości odpadów dostarczanych do środowiska. Te założenia zawiera ogólnoświatowy trend ekologiczny Zero Waste.
Jakie są główne założenia filozofii Zero Waste?
Zasada jest prosta – trzeba ograniczyć konsumpcję dóbr oraz nie marnować tego, co może się nadać do ponownego wykorzystania. Zgodnie z tą filozofią należy przyjąć styl życia oparty na kilku założeniach:
- refuse – odmawianie; nie należy kupować produktów wytwarzanych ze szkodą dla środowiska ani przyjmować opakowań, które wkrótce trafią do śmieci,
- reduce – ograniczanie; powstrzymywanie się przed nabywaniem zbędnych rzeczy,
- reuse – ponowne wykorzystanie użytych przedmiotów, np. opakowań papierowych,
- recycle – posłużenie się jakąś rzeczą do innych celów, a także segregacja śmieci pod kątem nadawania się do przetworzenia na deficytowe surowce,
- rot – kompostowanie; gromadzenie osobno odpadków pochodzenia organicznego i oddawanie ich do zagospodarowania dla celów użyźniania gleby.
Wszystko to ma na celu ograniczenie zużycia produktów oraz wyeliminowanie nadmiernej ilości śmieci, które zanieczyszczają naszą planetę. Już na etapie wytwarzania uwzględnia się możliwość ponownego wykorzystania produktów lub ich opakowań. Filozofia Zero Waste może być również stosowana w każdym gospodarstwie domowym – od decyzji zakupowych aż po strategię racjonalnego zarządzania odpadami.
No Waste w każdym domu – jak to osiągnąć?
Najważniejsze jest wyrobienie u siebie odpowiednich nawyków dotyczących rozważnego gospodarowania swoimi zasobami.
Lepiej odnowić niż wyrzucać
Zamiast zamieniać uszkodzony sprzęt na nowy, warto oddać go do naprawy, aby posłużył jeszcze przez jakiś czas. Ubrania, które wyszły z mody można przerobić lub uzupełnić dodatkami, które są aktualnie trendy. Dobrym sposobem jest też wymiana lub sprzedaż niechcianych ubrań na aukcjach używanej odzieży. Kartonowe pudełka po towarach można lekko ozdobić i przechowywać w nich różne drobiazgi.
Oszczędzanie żywności
Kupowanie nadmiernej ilości jedzenia często wiąże się z utratą terminu przydatności do spożycia, więc pozostałości muszą zostać wyrzucone. Najlepiej kupować produkty na bieżąco i przechowywać je w odpowiednich warunkach. Świeże owoce sezonowe lub warzywa można przerobić na sok, konfitury albo inne przetwory z długim okresem trwałości. Przy okazji, zgodnie z zasadą No Waste, wykorzystane zostaną butelki i słoiki pozostałe po zakupach innych produktów.
Zero Waste w branży kosmetycznej
Ta filozofia wiąże się z produkcją ograniczającą zużycie wody oraz ze stosowaniem opakowań przetworzonych albo nadających się do recyklingu. Ekologiczne kosmetyki Zero Waste tworzone są z ekstraktów roślinnych i innych naturalnych składników. Ponadto stosowana jest formuła bezwodna; kosmetyk w kostce. W tej postaci można kupić naturalne mydła, szampony, odżywki do włosów, a nawet rozmaite preparaty do pielęgnacji ciała. Takie kosmetyki Zero Waste są doskonałą alternatywą dla preparatów płynnych i żelowych, które w dodatku umieszczane są w plastikowych opakowaniach.
Zero Waste – styl życia dostępny dla każdego
Zasada Zero Waste zaczyna działać już w sklepie. Zgodnie z tą filozofią należy wybierać produkty na miarę potrzeb. Aby jak najmniej wyrzucać, wiele rzeczy można poddać renowacji i używać nadal. A opakowania po towarach, zamiast trafić do śmieci, mogą z powodzeniem pełnić wiele innych funkcji. Dzięki takiemu działaniu nie doprowadza się do degradacji środowiska naturalnego.